نوروفیدبک چیست: راهنمای جامع 0 تا 100

همراه با معرفی خدمات نوروفیدبک در اصفهان کلینیک آسا

روش‌های درمانی، ابزار و تجهیزات مرتبط با سلامت و پزشکی و رویکردهای درمانی مرتب به روز می‌شوند. روش‌های جدید موثرتر و در عین حال عوارض بسیار کمتری دارند (و یا حتی در مواردی مثل موضوع این مقاله بدون عوارض هستند). نوروفیدبک یکی از این تجهیزات و روش‌های درمانی است که در سال‌های اخیر در دنیا معرفی شده و خوشبختانه در کلینیک‌های مجهز مغز و شناخت ایران همچون کلینیک مغز و شناخت آسا در اصفهان نیز موجود است.

نوروفیدبک یک روش برای بازیابی و افزایش توانایی‌های ذهن و مغز انسان است که با ارزیابی امواج مغزی فعالیت مغز را در بهترین الگوی فعالیت خود قرار می‌دهد. برای بسیاری از اختلالات و بیماری‌های اعصاب و روان استفاده از نوروفیدبک پیشنهاد می‌شود. نوروفیدبک همچنین برای ارتقاء و بالا بردن توانایی‌های ذهن و مغز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و محدودیت سنی نیز ندارد. در ادامه با ما همراه باشید تا 0 تا 100 روش درمانی و ارتقاء ذهنی با نوروفیدبک را مرور کنیم.

راهنمای جامع نوروفیبدک در کلینیک فوق تخصصی مغز و شناخت آسا در اصفهان
راهنمای جامع نوروفیبدک در کلینیک فوق تخصصی مغز و شناخت آسا در اصفهان

آنچه در مقاله معرفی نوروفیدبک خواهید خواند

نوروفیدبک چیست؟

شاید تاکنون کلماتی مثل نوروفیدبک یا نوروتراپی را شنیده باشد. نوروفیدبک که آن را به انگلیسی Neurofeedback می‌نویسند یک روش درمانی است که با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و ارائه بازخورد به فرد، به مغز کمک می‌کند تا فرایند خودتنظیمی بر فعالیت‌های مغزی اتفاق بیوفتد. در این روش توانایی‌هایی مغز بازیابی، بهبود و افزایش می‌یابد. نوروفیدبک روشی غیر تهاجمی است یعنی بدون نیاز به هیچ دارو یا تزریقی انجام می‌شود. شبیه گوشی پزشکی که پزشک روی قفسه سینه شما می‌گذارد تا صدای قلب شما را بشنود، در نوروفیدبک هم چند الکترود (حسگر) روی سر شما گذاشته می‌‎شود تا امواج مغزی شما را بخواند. در نوروفیدبک از امواج مغزی برای اندازه‌گیری و نظارت بر عملکرد مغز استفاده می‌شود.

امواج مغزی اطلاعات مفیدی درباره احساسات، عملکرد مغز، سطح استرس و خلق و خوی فرد را ارائه می‌دهند. از حسگرهای نصب شده بر روی سر برای اندازه‌گیری این امواج استفاده می‌شود و با استفاده از نرم‌افزار دستگاه نوروفیدبک، می‌توان اطلاعات مربوط به فعالیت‌ مغز و علائم حالات مختلف آن را تحلیل کرد. با بازخوردی که به فرد داده می‌شود مغز بر اساس پروتکل درمانی که متخصص در نرم افزار انتخاب کرده فعالیت خود را به شکل مناسبی تنظیم می‌کند. اگر موضوع برای شما کمی مبهم است حق دارید. نگران نباشید. تا پایان این مقاله با ما باشید تا موضوع کاملا روشن شود.

کاربرد نوروفیدبک: نوروفیدبک در چه مواردی استفاده می‌شود؟

نوروفیدبک برای بهبود بسیاری از مشکلات، اختلالات و بیماری‌های اعصاب و روان کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای ارتقاء و افزایش توانایی‌های ذهنی، فکری و مغزی نیز از نوروفیدبک استفاده می‌شود. در ادامه برخی از کاربردهای نوروفیدبک را مرور خواهیم کرد. با سلامتکده مغز و شناخت آسا همراه باشید.

بله نوروفیدبک به عنوان یکی از روش‌های غیردارویی برای درمان ADHD استفاده می‌شود. در این روش مغز یاد می‌گیرد که امواج خود را تنظیم کند، به ویژه موج‌هایی که به نام‌های بتا و تتا شناخته می‌شوند در بهبود توجه و بیش‌فعالی تاثیر گذار خواهند بود.

بله نوروفیدبک به عنوان یک روش غیر دارویی برای افرادی که از اضطراب و استرس رنج می‌برند، مورد استفاده قرار گیرد.

نوروفیدبک می‌تواند به کاهش شدت اضطراب، بهبود تمرکز و توجه و همچنین افزایش حس آرامش کمک کند. 

بله نوروفیدبک در درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش با بهبود الگوی امواج مغزی خلق و خوی افراد بهبود پیدا می‌کند و علایم افسردگی کاهش می‌یابند.

بله نوروفیدبک در درمان اختلالات خواب موثر است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اختلالات و مشکلات خواب از جمله بی‌خوابی، خواب نا آرام و خواب بی کیفیت، اغلب با عدم تعادل در فعالیت امواج مغزی مرتبط است.

نوروفیدبک کمک می‌کند که الگوهای امواج مغزی برای خواب بهبود یابند و تنظیم شوند و در نتیجه کیفیت خواب بالا رود.

 

بله به کارگیری نوروفیدبک در افرادی که دچار آسیب مغزی شده‌اند مفید است. با استفاده از نوروفیدبک در این افراد می‌توان عملکردهای شناختی را بهبود بخشید و توانایی‌هایی مثل توجه و حافظه را افزایش داد.

بله. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که نوروفیدبک می‌تواند به افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم کمک کند تا تعاملات اجتماعی افزایش پیدا کند و تنظیم رفتار در این افراد آسان تر شود.

بله، نوروفیدبک برای درمان صرع و تشنج مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوروفیدبک هم به کاهش تعداد دفعات تشنج کمک می‌کند و هم به کم شدن شدت حملات تشنج. پژوهش‌های علمی و تجربه نشان داده که نوروفیدبک می‌تواند به عنوان یک روش تکمیلی یا جایگزین برای درمان دارویی صرع استفاده شود، به خصوص در مواردی که داروها به تنهایی موثر نبوده یا عوارض جانبی زیادی دارند.

نوروفیدبک برای ترک سیگار یا در درمان اعتیاد نیز مفید است. در این روش نوروفیدبک به مغز کمک می‌کند که ولع استفاده در افراد کم شود و همچنین ایمپالس‌ها و تکانه‌ها کنترل شوند.

لیست کاملتر کاربردهای نوروفیدبک

همانطور که مشاهده کردید نوروفیدبک می‌تواند به بهبود بسیاری از مشکلات و اختلالات ذهن و مغز، اعصاب و روان کمک کند. لیست مواردی که نوروفیدبک در درمان و بهبود آن‌ها موثر است به موارد ذکر شده خلاصه نمی‌شود. در ادامه لیست جامع تری از مشکلات یا بیماری‌هایی که نوروفیدبک در درمان آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را مرور می‌کنیم.

در کلینیک آسا اصفهان درمان نوروفیدبک برای اضطراب، استرس، افسردگی، اختلالات خواب، ضربات مغزی، ترک سیگار و دیگر مواردی که نام برده شد ارائه می‌شود.

کاربرد نوروفیدبک در ارتقاء توانایی‌های شناختی

در کشورهای توسعه یافته از نوروفیدبک برای ارتقای عملکردهای شناختی مانند حافظه، توجه، تمرکز و مهارت‌های حل مسئله استفاده می‌شود. همانطور که نوروفیدبک در افراد دچار اختلال یا بیماری می‌تواند کمک کند که توانایی‌هایی ذهن و مغز افزایش یابند. به همان اندازه به افراد سالم نیز می‌تواند به افزایش توانایی ذهنی و روانی کمک کند.

کاربرد نوروفیدبک در بالابردن عملکرد ذهن و مغز

نوروفیدبک بصورت تخصصی در میان هنرمندان، ورزشکاران، مهندسین و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هنرمندان با کمک نوروفیدبک می‌توانند تمرکز و خلاقیت خود را افزایش دهند. ورزشکاران می‌توانند عملکرد بدنی و روانی خود را بهبود بخشندو یا مهندسین می‌توانند با کاهش استرس و افزایش توانایی‌های شناختی، بهره‌وری و کارایی خود را بالا ببرند. نوروفیدبک به افراد کمک می‌کند تا به صورت بهینه از ظرفیت‌های ذهن و مغز خود استفاده کنند.

نوروفیدبک برای تمامی سنین در کلینیک آسا - سلامتکده فوق تخصصی مغز و شناخت

خدمات نوروفیدبک برای همه گروه‌های سنی در کلینیک تخصصی مغز و شناخت آسا اصفهان ارائه می‌شود.
همراه با مشاوره تلفنی رایگان 09135640929

چه کسانی می‌توانند از نوروفیدبک استفاده کنند؟

نوروفیدبک برای همه رده‌های سنی قابل استفاده است و از آنجایی که روشی بدون عوارض است و  مراحل آن نیز به سادگی انجام می‌شود با خیال راحت می‌توان برای همه گروه‌های سنی از آن استفاده کرد. در طی مراحل نوروفیدبک مراجعه کننده لازم است که روی یک صندلی به آرامی و بدون تحرک زیاد نشسته و به تماشای مانیتور بپردازد از این جهت معمولا برای کودکان 5 سال به بالا قابل اجرا است.

نوروفیدبک چگونه انجام می‌شود؟

مراحل انجام نوروفیدبک بسیار ساده و آسان است. مراجعه کننده رو به روی یک مانیتور می‌نشیند و به تماشای برنامه‌ای که در مانیتور پخش می‌شود می‌پردازد. بقیه کارها را کامپیتور و الکترودهایی که متخصص روی سر مراجعه کننده گذاشته انجام می‌دهند. گذاشتن الکترودها روی سر کار ساده‌ای است و متخصص تنها آن‌ها را روی سر مراجعه کننده می‌چسباند. برای انجام نوروفیدبک نیاز به مصرف هیچ دارویی نیست. در واقع نوروفیدبک به عنوان یک روش درمانی غیر دارویی است یکی از معدود روش‌های درمانی است که بر خلاف داروها یا سایر روش‌ها هیچ عوارضی ندارد.

برای شروع درمان با نوروفیدبک متخصص آموزش دیده وضعیت فعلی ذهن و مغز شما را ارزیابی می‌کند و سپس بر  اساس این ارزیابی و نیازهای خاص شما یک برنامه درمانی را ویژه شما تنظیم می‌کند. متخصص نوروفیدبک در جلسه درمان سنسورهای دستگاه را در حالی که شما نشسته‌اید یا دراز کشیده‌اید روی سر شما قرار می‌دهد. پس از آن تصاویری که ممکن است شبیه یک بازی رایانه‌ای یا یک فیلم باشد در صفحه نمایش قابل مشاهده می‌شود. این تصاویر بر اساس امواجی که از سنسورها دریافت می‌شود تغییر می‌کنند. در حین تماشای تصاویر مغز به مرور شروع به یادگیری می‌کند تا فعالیت خود را بر اساس الگوهای تنظیم شده در برنامه درمانی تطبیق دهد.

مراحل انجام نوروفیدبک در کلینک آسا - کلینیک فوق تخصصی مغز و شناخت اصفهان
انجام نوروفیدبک در کلینیک فوق تخصصی مغز و شناخت آسا اصفهان

مزیت‌های نوروفیدبک نسبت به سایر روش‌های درمانی

  • بهبودی پایدار و ماندگار
  • بدون عوارض جانبی دارویی
  • عدم تداخل با روش‌های درمانی دیگر یا داروها
  • کاربرد گسترده درمانی و غیر درمانی
  • قابلیت شخصی سازی مبتنی بر ویژگی‌های هر فرد
  • پیشگیری از عود در برخی از اختلالات و بیماری‌ها

نوروفیدبک درمانی بدون نیاز به دارو

یکی از ویژگی‌های برجسته نوروفیدبک این است که هیچ نوع دارویی در فرایند درمان استفاده نمی‌شود و اساسا نوروفیدبک روشی بدون دارو است. بنابراین برای افرادی که به دنبال درمان‌های طبیعی و بدون استفاده از داروهای شیمیایی هستند، نوروفیدبک گزینه‌ای بسیار مناسب به شمار می‌آید.

برخلاف داروهای شیمیایی که می‌دانیم همگی عوارض جانبی کوتاه مدت یا بلند مدت دارند، نوروفیدبک بصورت مستقیم بر روی الگوهای فعالیت مغزی اثر می‌گذارد و از این جهت عوارضی ندارد. نوروفیدبک به افراد کمک می‌کند تا الگوهای فعالیت مغزی آن‌ها بهبود بخشد و عملکرد ذهنی در ابعاد گوناگون تقویت شود.

در نوروفیدبک مراجعه کننده بازی یا انیمیشن روی مانیتور را مشاهده و دنبال می‌کند.
نوروفیدبک اساس روشی غیر دارویی است. در نوروفیدبک مراجعه کننده بازی یا انیمیشن روی مانیتور را مشاهده و دنبال می‌کند. سنسورهایی که روی سر گذاشته شده امواج مغزی را دریافت و تحلیل می‌کند.

سلامتکده مغز و شناخت آسا: بهترین مرکز نوروفیدبک در اصفهان

سلامتکده مغز و شناخت آسا، اولین مرکز فوق تخصصی در زمینه مغز و شناخت در اصفهان است. این کلینیک با بیش از 10 سال سابقه فعالیت تخصصی از سال 1399 مفتخر به ارائه خدمات جامع تشخیصی، درمانی، توانبخشی و ارتقاء توانایی‌های ذهن، مغز و روان در شهر اصفهان است.

ارائه خدمات جامع نوروفیدبک با استفاده از برترین تجهیزات روز دنیا و با حضور متخصصان برجسته پزشکی، علوم اعصاب و روانشناسی باعث شده تا کلینیک مغز و شناخت آسا به عنوان بهترین مرکز نوروفیدبک در اصفهان شناخته شود.

هدف سلامتکده مغز و شناخت آسا فراهم کردن خدمات با کیفیت سلامت مغز و روان و ارتقای کیفیت زندگی و بهبود سلامت ذهنی همشهریان عزیز در شهر اصفهان است. به همین جهت این کلینیک همه روزه از شنبه تا پنج‌شنبه آماده ارائه مشاوره رایگان در خصوص خدمات نوروفیدبک به شما عزیزان می‌باشد.

در کلینیک مغز و شناخت آسا بهترین خدمات نوروفیدبک استان اصفهان با تازه ترین تجهیزات روز دنیا و با همکاری پزشکان و متخصصان برجسته علوم اعصاب و روانشناسی ارائه می‌شود.
در کلینیک مغز و شناخت آسا بهترین خدمات نوروفیدبک استان اصفهان با تازه ترین تجهیزات روز دنیا و با همکاری پزشکان و متخصصان برجسته علوم اعصاب و روانشناسی ارائه می‌شود.

پاسخ به برخی سوالات متداول درباره نوروفیدبک

نوروفیدبک یکی از معدود روش‌های درمانی است که هیچگونه عوارض پایداری ندارد. نوروفیدبک یک روش غیر دارویی است و همچنین انجام آن با دیگر روش‌های درمانی یا دارویی هیچگونه تداخلی ندارد. خستگی، کمی سردرد یا مشکل خواب در شمار بسیار اندکی از افراد ممکن از در جلسات ابتدایی رخ دهد که آن هم معمولا بصورت بسیار خفیف و در 24-48 ساعت بعد رفع می‌شود.

تعداد جلسات نوروفیدبک بسته به شرایط فرد و نوع مشکل، شدت علائم و پاسخ فرد به درمان متفاوت است. همچنین برخی از افراد برای ارتقاء مهارت‌های ذهنی و روانی خود از نوروفیدبک استفاده می‌کنند. به همین خاطر یک عدد ثابت وجود ندارد. برخی مطالعات علمی اما حداقل تعداد جلسات مورد نیاز را 8 جلسه معرفی کرده‌اند.

با این حال همانطور که بیان شد نیاز است که ابتدا متخصصِ نوروفیدبک مشکل فرد را ارزیابی و سپس برنامه نوروفیدبک را بر اساس ویژگی‌های فرد تنظیم نماید.

برای دریافت مشاوره می‌توانید با یکی از شماره‌های کلینیک مغز و شناخت آسا تماس بگیرید. همکاران ما در این مرکز شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

درمان نوروفیدبک از روش‌های درمانی معرفی شده در سال‌های اخیر است و متاسفانه در ایران برخی از افراد مرتبط با حوزه سلامت علم و تجربه کافی از این روش درمانی تخصصی را ندارند و در نتیجه ارائه این خدمات توسط این افراد نتایج مورد انتظار مراجعین را به همراه نخواهد داشت.

برای پیدا کردن بهترین نوروفیدبک اصفهان یا هر شهر دیگری لازم است که در انتخاب کلینیک‌های ارائه دهنده خدمات نوروفیدبک دقت لازم را به عمل آورید. حتما پیش از دریافت درمان از تخصص و تجربه کافی ارائه دهندگان این خدمات آگاهی یابید.

کلینیک آسا مفتخر است با فراهم آوردن تجهیزات به روز نوروفیدبک و با همکاری متخصصین علوم اعصاب شناختی و اساتید دانشگاه بهترین خدمات نوروفیدبک اصفهان را به همشهریان عزیز ارائه دهد.

هزینه‌های نوروفیدبک بر اساس نیاز شخص و تعداد جلسات مشخص می‌شود. اما اگر بخواهیم یک عدد تقریبی اعلام کنیم چیزی در حدود هر جلسه 300 هزار تومان خواهد بود که خوشبختانه توسط بیمه‌های تکمیلی پوشش داده می‌شود.

برای اطلاع دقیق از هزینه نوروفیدبک در اصفهان در کلینیک آسا می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل نمایید.

بله. تقریبا تمامی بیمه‌های تکمیلی برای پرداخت هزینه‌های نوروفیدبک همکاری می‌کنند.

سخن پایانی و نتیجه گیری

نوروفیدبک به عنوان یک روش درمانی و ارتقاء دهنده مغز و ذهن محبوب توانسته جایگاه ویژه‌ای در بین روش‌های درمانی غیر دارویی و بدون عوارض پیدا کند. با استفاده از تکنولوژی‌های ثبت و تحلیل امواج مغزی، این روش امکان خودتنظیمی فعالیت‌های مغزی را فراهم می‌کند و در نهایت منجر به بهبود و ارتقاء عملکرد ذهن و مغز می‌شود.

کاربردهای نوروفیدبک، از درمان اختلالات عصبی و روانی مانند ADHD، اضطراب، افسردگی و اختلالات خواب تا ارتقاء توانایی‌های شناختی و ذهنی گسترده است. همین موضوع باعث شده به یکی از روش‌های پیشرو در بهبود سلامت ذهن و روان تبدیل شود. بعلاوه عدم نیاز به دارو و عوارض جانبی، نوروفیدبک را به گزینه‌ای مناسب برای افراد در تمام سنین بدل کرده است.

کلینیک مغز و شناخت آسا در اصفهان با بهره‌گیری از تجهیزات مدرن و تیمی از پزشکان و متخصصان علوم اعصاب و روانشناسی، به ارائه خدمات جامع نوروفیدبک می‌پردازد. این مرکز با بیش از یک دهه تجربه و تعهد به عنوان برترین مرکز نوروفیدبک اصفهان شناخته می‌شود. ارائه مشاوره رایگان و برنامه‌های درمانی شخصی‌سازی‌شده، نشان‌دهنده تلاش این کلینیک برای پاسخگویی به نیازهای مختلف مراجعین و ارتقاء سلامت جامعه است.

نویسنده مقاله: بخش علمی سلامتکده مغز و شناخت آسا (کلینیک فوق تخصصی مغز و شناخت آسا اصفهان)

برخی از منابع علمی معتبر که از آن‌ها در این مقاله استفاده شده است: +، +

در صورت تمایل به دریافت نوبت می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه با شماره تلفن‌های کلینیک مغز و شناخت آسا تماس حاصل نمایید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید فرم ثبت نوبت را تکمیل کنید همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.