چرا افسردگی دارم؟

افسردگی یک بیماری است که منجر به اندوه مزمن و بی انگيزگي می شود. اگر افسردگی دارید ، ممکن است به دلایل زیر مرتبط باشد یا ایجاد شود:
استرس کاری یا رابطه ای
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
توهمات یا توهمات مزاحم (سایکوز)
بارداری و زایمان (افسردگی پس از زایمان)
عدم تعادل شیمیایی هورمونی یا مغزی ، مانند اختلال دوقطبی
کمبود نور خورشید در ماه های زمستان (اختلال عاطفی فصلی)

علائم افسردگی چیست؟
افسردگی منجر به انواع مختلفی از علائم و نشانه ها می شود :
خلق پايين
خستگی مزمن
اختلال خواب
کاهش يا افزايش وزن
بي احساس شدن
نوسانات خلقی و تحریک پذیری
افزایش یا کاهش اشتها
بیقراری و مشکل در نشستن آرام
ناامیدی یا بدبینی مداوم
افسردگی حتی می تواند منجر به مشکلات جسمی مانند سردرد ، درد مزمن و حتی مشکلات گوارشی شود. در موارد شدید ، افسردگی باعث می شود که شما افکار خودکشی داشته باشید ، که نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد. اگر علائم بیش از دو هفته طول بکشد این ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد. مبتلایان به افسردگی تغییرات قابل توجهی در رفتار اجتماعی خود تجربه می کنند ، اغلب از تماس با دوستان ، دوری از محل کار یا کناره گیری از خانواده یا شرکا اجتناب می کنند. از هر هفت نفر یک نفر حداقل یکبار در زندگی خود دچار افسردگی می شود. زنان دو برابر مردان مبتلا می شوند.

علل افسردگی چیست؟

افسردگی معمولاً توسط ترکیبی از عوامل ایجاد می شود. بحران ، ضربه ، استرس یا انواع بیماری ها مثل بیماری کرونا (covid-19) همگی می توانند محرک باشند. استرس روانی – اجتماعی معمولاً با علل ژنتیکی یا ارگانیک همراه است و اغلب یکی باعث تقویت دیگری می شود. از جمله موارد دیگر ، افراد مبتلا به افسردگی از عدم تعادل متابولیک در مغز رنج می برند که در آن سطح سروتونین ، نورآدرنالین و BDNF متعادل نیست. سیگنالهای بین نورونها دیگر به درستی منتقل نمی شوند و بر خلق و خو و احساس تأثیر می گذارد. عوامل ارثی نیز خطر ابتلا به افسردگی را تعیین می کنند. فرزندان والدین افسرده سه برابر بیشتر از فرزندان والدین سالم در معرض ابتلا به افسردگی هستند

درمان های نوین عصب شناختی افسردگی :

human hand and brain, 3D rendering

استفاده از روش نوروتراپي جایگزین مناسبی است برای افرادی که می خواهند وابستگی خود را به داروهای ضد افسردگی کاهش دهند یا به طور کامل از بین ببرند یا برای کسانی که اصلاً به داروهایی با افسردگی “مقاوم در برابر درمان” پاسخ نمی دهند. با این حال ، برای کسانی که کسانی که از عود بیماری هراس دارند ، بهتر است که در حین درمان با نوروتراپي از داروها در دوز توصیه شده خود استفاده کنند. این امر نه تنها جایگزینی مناسب برای بیمارانی است که به داروهای ضدافسردگی پاسخ مناسبی نمی دهند ، بلکه برای همه بیماران افسرده نیز ملاحظه می شود.این روش عوارض جانبی کمی دارد و جایگزین مناسبی برای داروها است.
نوروتراپي مثل نوروفیدبک و تعدیل امواج مغزTDCS روش درمانی است که به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است ، با اثربخشی اثبات شده و نتایج مثبت و مطالعات قوی متعدد در جای جای دنیا و ایران واز جمله شهر اصفهان. خوشبختانه در سلامتکده مغز و شماخت آسا در اصفهان هم این رویکرد نوین عصب شناختی بدون دارو اولین و اصلی ترین مداخلات درمانی در بیماران افسرده این مرکز است.

داروهای ضد افسردگی
تجویز داروهای ضد افسردگی در درجه اول در مدیریت علائم کوتاه مدت جای دارد. بسیاری از بیماران و پزشکان باور دارندکه دارو علل مشکلات روانی را درمان نمی کند و اغلب عوارض جانبی جدی دارد که ممکن است از مزایای هرگونه تسکین علائم کوتاه مدت بیشتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *