ابرتوانمندسازي ورزشکاران با تکنیک های عصب شناختي ورزشي چگونه ممکن است؟

ورزشکاران ممکن است داراي تکانشگري، اضطراب ،استرس، درگیری شخصی ، افسردگی (بعد از ايجاد آسیب هاي ورزشي) ، افسردگي و اضطراب ناشي از رکود و کاهش تمرين هاي ورزشي بعد از شيوع بیماری کرونا (COVID-19) ،علائم پس از ضربه مغزی ،ضعف در هماهنگي حسي-حرکتي ، اختلالات خوردن و موارد دیگر باشند. برنامه های ارتقا و توانمندسازي عصب شناختي ورزشی که از جمله در سلامتکده مغز و شناخت آسا ، راه حل های جامعي مبتنی بر مغز را ارائه می دهد که به ورزشکاران کمک می کند تا از موانع موجود برای رسیدن به پتانسیل و حد بهينه خود عبور کنند.تکنيک هاي توانمندسازي عصب شناختي ورزشي به کمک ورزشکاران آمده تا راه هاي بهبود عملکرد و ربودن گوي سبقت از ديگران را براي آنها هموارتر کند.اين زمينه در سال هاي اخير موجب ارتقا کيفيت عملکرد ورزشکاران دنیا و ثبت رکورد هاي بهتر و برتري آنها در رقابت شده است. اما متاسفانه این تکنیک ها در کشور ما ایران و از جمله شهر اصفهان مغفول مانده. تکنيک هاي عصب شناختي با بهبود نواقص و ارتقا عملکرد عصب شناختي و تقويت بخشي از مغز و اعصابی که نقش اساسی و فرماندهی در عملکرد حرکات مهارتی و واکنش های ورزشکار در حين مسابقات دارد، زمينه ارتقا هر چه بيشتر سطح مهارتهاي ورزشکاران و همچنين مديريت اختلالات باليني آنها را فراهم مي کند.زماني که مغزي که آرام و هوشیار است و کارایی مناسبی در پردازش پیدا کرده، نظم یافته و توان خودتنظیمی پیدا می کند، رفتار بهتر می شود، توجه و تمرکز افزایش می یابد، عملکرد بهتر مي شود، خواب طبیعی و خُلق ثبات پیدا می کند.
برنامه توانمندسازي ورزشی براي طیف وسیعی از ورزشکاران در تمام سطوح ورزشی و در هر رده سنی – از جمله لیگ فوتبال تا سوپر جام المپیک – و همچنین براي ورزشکاران پايه اي کاربرد دارد.
راه هاي کمک به ورزشکاران و عوامل مرتبط:
ورزشکاران جوان: کمک به کودکان ، نوجوانان و جوانان ورزشکاران براي غلبه بر هر گونه شرایط روانی ، ایجاد عادات تفکر سالم و یادگیری راهکارهای مقابله با ناامیدی و شکست می تواند نه تنها باعث ايجاد عملکرد بهتر مي شود بلکه باعث لذت بردن از ورزش مي شود.
ورزشکاران حرفه اي : این افراد کلیدی می توانند با استفاده از تکنيک هاي عصب شناختي یاد بگیرند که چگونه بهترین نتیجه را با کمترین هزینه بگیرند ، با انگيزه تر شده و همکاري تيمي منسجم تري داشته باشند.
مدیران تیم : آموزش مربيان و مديران مي تواند باعث تشخيص زودتر ورزشکاران در معرض خطر اختلالات اعصاب و روان و مغز و اعصاب باشد که خود منجر به درمان زودتر و موثرتر شود.

مسائل و مشکلاتي که بر ورزشکاران تأثیر می گذارد
ورزشکاران می توانند طیف وسیعی از مسائل روانی و مشکلات جسمي را تجربه کنند. برخی از مسائلی که بر ورزشکاران تأثیر می گذارد شامل موارد زیر است:
اضطراب : اضطراب عملکردی ، اضطراب اجتماعی و سایر انواع اضطراب در بین ورزشکاران در هر سن و توانایی رایج است.
افسردگی : به سختی می توان آمار افسردگی در بین ورزشکاران حرفه ای را بدست آورد. تحقیقات نشان می دهد که به دلیل انگ مرتبط با مسائل سلامت روان و تمایل ورزشکاران حرفه اي براي قوي بنظر رسيدن اختلال افسردگی احتمالاً کمتر گزارش می شود ، در نتيجه افسردگي تشخیص داده نمی شود و در رده های حرفه ای درمان نمی شود. افسردگی همچنین می تواند زمانی رخ دهد که دوران بازی ورزشکار به پایان برسد يا بدليل آسيب هاي جسمي مدتي بي فعاليت شده اند.
عدم تمرکز یا نقص توجه : ورزشکارانی که براي تمرکز کردن روی تمرینات خود یا در حین بازی یا مسابقات مشکل دارند ممکن است اختلال نقص توجه-بيش فعالي(ADD/ADHD ) داشته باشند. تحقیقات اخير نشان می دهد که اختلال نقص توجه-بيش فعالي در ورزشکاران شایع تر از افراد غیر ورزشکار مي باشد. درمان این بیماری زمینه ای می تواند تفاوت قابل توجهی در توانایی یک ورزشکار ایجاد کند.
صدمات و ضربه های سر: صدمات سر می تواند ناشی از هدايت توپ توسط دروازه بان در ورزش هاي تيمي توپي ، زمین خوردن از دوچرخه یا حرکات تکراری مانند ضربه سر در فوتبال باشد. براي شروع پروتکل درماني نياز به سياه شدن يا تشخيص ضربه مغزي نداريم چرا که التيام آسيب هاي وارده براي غلبه بر علائم ضروري است.
تقويت روحيه جهت مقابله با آسیب هاي ورزشي: متأسفانه آسیب ها در ورزش رایج است و می تواند باعث احساس افسردگی و از دست دادن احساس تعلق ورزشي شود. یادگیری مقابله روانی با شکست ها می تواند با کمترین هزینه ورزشکاران را در مسیر توانبخشی نگه دارد. تا در هنگام برگشت به تمرين و مسابقه از نظر آمادگي ذهني و رواني در حد يک ورزشکار گرم و مشغول به مسابقات و تمرين باشد.
کم انگيزه بودن: وقتی یک ورزشکار به برنامه تمرینی پایبند نباشد ، 100٪ تمرین نکند یا تنبل به نظر برسد ، می تواند نشانه افسردگی ،اضطراب، نقص توجه-بيش فعالي یا سایر اختلالات همچون مشکلات مزمن بعد از ابتلا به کرونا باشد. کشف علت زمینه ای این مسئله کلید افزایش انرژی و تلاش است
الگوهای تفکر منفی: گیر افتادن در یک حلقه تفکر منفی در حین مسابقه یا بازی می تواند در واقع قسمت هایی از مغز را که در هماهنگی دخیل هستند را درگير کند و انجام این پرتاب آزاد یا ضربه زدن را دشوارتر کند.
اختلالات خواب: خواب نقش مهمی درموفقيت ورزشي دارد. وقتی ورزشکاران به اندازه کافی نمی خوابند یا خواب آنها مختل شده است ، می تواند بر ضعف در عملکرد جسماني آنها ، سرعت عکس العمل ، انگیزه ، بهبودی بعد از بازی ، افسردگي و استرس تأثیر بگذارد. و بالعکس بهبود طول مدت و کیفیت خواب می تواند همه این موارد را بهبود بخشد. افزایش مدت زمان خواب باعث افزایش سرعت و دقت پرتاپ توپ در ورزش هاي تيمي توپي و افزایش دقت می شود.
سوء مصرف مواد : برخی ورزشکاران برای مقابله با اضطراب،استرس ، افسردگی ، افزایش عملکرد ، تسکین درد یا خود درمانی به سیگار ، الکل ، ماری جوانا ، مواد افیونی ، محرک ها یا سایر داروها مراجعه می کنند.
اختلالات خوردن : ورزشکاران نسبت به ساير افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات خوردن و چاقی یا لاغری هستند ، استفاده از قرص های رژیمی ، ملین ها ، دیورتیک ها و سایر استراتژی های کنترل وزن و کاهش سریع وزن در ورزشکاران زن و مرد رایج است ، به ویژه در ورزشهایی که بر ظاهر یا وزن نیاز دارند ، مانند ژیمناستیک ، اسکیت بازی ، بدنسازی و کشتی.
سندرم تمرین بیش از حد : تلاش برای پیشرفت در ورزش هاي حرفه اي می تواند منجر به تمرین بیش از حد شود که با خلق افسرده یا افسردگی ، خستگی ، تغییرات عصبی هورمونی، اضطراب و استرس بیش از حد نرمال و سایر مسائل مرتبط است.
اختلال دوقطبی : ورزشکاران حرفه ای و علاقه مندان به ورزش های همگاني به اندازه افراد غیر ورزشکار در برابر اختلال دوقطبی آسیب پذیر هستند. استرس رقابت ممکن است قسمت هایي از مغز را که مربوط به اختلال مانيا مي باشد را تحریک کند.
اختلال وسواس جبری (OCD) : وسواس به کالری و کاهش وزن ، تمرکز بیش از حد بر بدن ، مناسک و خرافات از جمله علائم اختلال وسواس جبري هستندکه در ورزشکاران بسيار دیده می شود
درگیری تیمی : تیم ها مانند خانواده ها هستند. اگر یک نفر از بیماری روانی رنج می برد ، همه رنج می برند. بنابراين تحليل عملکرد مغز هر یک از اعضای تیم می تواند در مدیریت شخصیت های مختلف در یک تیم بسیار مفید باشد.
مدیریت خشم : همه گاه و بیگاه عصبانی می شوند ، اما وقتی میزان عصبانیت یا پرخاشگری بسیار متناسب با موقعیت نباشد ، می تواند نشان دهنده وجود مشکلي باشد. که متاسفانه اخیرا شیوع زیادی هم در ورزشکاران ایران و اصفهان پیدا کرده است.


در سلامتکده مغز و شناخت آسا برای اولین بار در اصفهان به شکل جامع و تخصصی براي حل هيچکدام از مشکلات بالا دارو تجويز نخواهد شد چرا که دارو ها معمولا تاثيري کم و گذرا دارند. از طرفي ديگر ورزشکاران حرفه اي بخاطر شرايط حساس تمرين و مسابقات نمي توانند از دارو هاي اعصاب و روان یا مغز و اعصاب استفاده کنند. ما با استفاده از تکنيک هاي غيردارويي تکنولوژيک نظير تنطيم امواج مغزي (نوروفيدبک) و تحريک و تعديل امواج مغزي(tACS و tDCS ) نیاز به داروها را کاهش می دهيم و سلامت مغز ، آمادگی روانی و عملکرد بدنی ورزشکاران را افزایش می دهيم و بسیاری از مشکلات و اختلالات بدون دارو درمان می شود. هزينه نوروفيدبک و tDCS نيز نسبت به روش هاي دارويي بصرفه تر است زماني که بر اساس بر اساس اطلاعات حاصل از نقشه رنگي مغز و ارزیابی های دقیق و استاندارد کامپیوتری و مصاحبه های روان شناختی،نواقص و ضعف های عملکردی عصب شناختی ورزشکار همچون سرعت واکنش، تمرکز و توجه، انعطاف ، هماهنگی عصب عضله وکنترل ظریف حرکات ، مدیریت و کنترل احساسات هیجانی، اختلالات روان( افسردگي، اضطراب، استرس، وسواس فکري) و بسیاری از انواع دیگر جنبه های مهم و محوری عملکردش به شکل بسیار دقیق و کمی آشکار میشود پروتکل درماني و اختصاصي هر فرد را طراحي مي کنيم در نتيجه با شخصي سازي درمان بسیار موثرتر و بهینه شده و سریعتر و کم هزینه تر هم میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *