نقشه رنگي مغزي چيست؟ (QEEG)

نقشه رنگي مغز يا الکتروانسفالوگرام کمی یک ابزار جهت ارزيابي و  تشخیص است که الگوهای امواج مغزی را اندازه گیری می کند و از آن به عنوان “نقشه برداری مغز” یاد می شود. امواج مغزی هنگامی ایجاد می شوند که میلیون ها نورون يا سلول عصبي درون سر ما با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. الگو هاي امواج مغزی می توانند اطلاعات مهمی در مورد عملکرد کلی مغز ما ، از جمله سطح استرس ، الگوهای فکری و احساسات،تکانشگري, عدم انعطاف پذيري شناختي، اضطراب و ساير علائم مرتبط را آشکار کنند.

نقشه رنگي مغز می تواند الگوی امواج مغزی را نشان دهد و ما را از عملکرد مغزآگاه کند که اين آگاهي سبب پيشگيري و همچنين درمان بسياري از اختلالات مي شود.

 

نقشه رنگي مغز به روانشناس و روانپزشک و متخصصین مغز و اعصاب و رشته های مرتبط چه کمک هایی می رساند ؟

 

نقشه رنگي مغز  می تواند يکي از  ابزارهای کمک تشخیصی دقیق و مدرن  ارزیابی جامع در هرکلینیک مغز و اعصاب و روان  باشد. نقشه رنگي مغز می تواند نشان دهد که فعالیت امواج مغزي در مغز بسیار زیاد یا خیلی کم است ، و می تواند نحوه ارتباط سلول های مغزی را با یکدیگر نشان دهد . فواید کاربردی نقشه رنگی مغز بطور خلاصه از جمله:

1)شناسایی مشکلات شناختی و اعصاب و روان با صرف زمان و هزینه بهینه تر

2) پیش بینی پاسخ دارویی ، مانند نحوه پاسخگویی شما به داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب

3) ارائه اطلاعات ارزشمند براي ایجاد یک پروتکل(برنامه درماني) درمانی اختصاصي جهت ايجاد تعادل مغز (برنامه اي که شامل تکنیک های عصب شناختي مثل نوروفیدبک ،tDCS و… باشد)

4) پیگیری پیشرفت روند درمان های مختلف مغز واعصاب و روان ( مثل افسردگی، اضطراب، بیش فعالی ) و روند  پاسخ دهی به درمان با نوروفیدبک و کاهش هزینه و زمان جلسات نوروفیدبک نابجا

درمقايسه با تصویربرداری  های مرسوم مغز که در اصفهان هم وجود داشته و معمولا بسیار هم پرهزینه هستند ، نقشه رنگي مغز اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد مغز می دهد و می تواند برای اطلاعات اولیه و همچنین پیگیری پیشرفت درمان های دارویی و غیر دارویی مثل روان درمانی و نوروفیدبک مورد استفاده قرار گیرد.

از اطلاعات حاصل از نقشه رنگي مغز به عنوان راهنما برای تعیین موثرترين برنامه هاي درماني و  راه حل ها برای کمک به بهبود ضعف های مغز استفاده میشود مثل  بهبود حافظه ، افزایش تمرکز و توجه ، کاهش افسردگی ، به حداقل رساندن اضطراب، کاهش ولع غذايي، ترک سيگار و افزایش عملکرد مغز که متاسفانه امروزه این موارد اختلال شیوع بالایی در کشور و شهر ما اصفهان پیدا کرده است.

چه کسی می تواند از نقشه رنگي مغز استفاده کند؟

نقشه رنگي مغز را می توان در افراد در هر سنی – بزرگسالان ، نوجوانان ، کودکان و حتی نوزادان انجام داد. افرادی که با علائم  اختلال در سلامت روان دست و پنجه نرم می کنند مي توانند از ارزیابی هاي مختلف از جمله نقشه رنگي مغز استفاده کنند. از جمله:

بیش فعالی- نقص توجه

افسردگی

اضطراب

اختلال هراس یا فوبیا

PTSD يا اختلال استرس پس از سانحه

روان پریشی یا جنون یا توهم

وسواس عملی اجباری

دمانس يا آلزايمر یا مشکلات حافظه

مشکلات خواب

اختلال يادگيري

عملکرد حرکتي و فلج مغز

عملکرد کلي مغز

تهیه پروتکل(برنامه درماني) مناسب درمان با نوروفیدبک

آیا نقشه رنگي مغز ايمن و بدون عارضه است؟

نقشه رنگي مغز  نوعي ارزيابي غیر تهاجمی ، بدون درد و بدون عارضه است. در اين روش يک کلاه که داراي تعدادي الکترود مي باشد متناسب با سايز سر مراجع بر روي سرش بصورت ثابت قرار داده مي شود.به طوري که الکترود ها با روي پوست سر مراجع قرار بگيرد .اين الکترود هايي از طريق سر سیگنال ها و امواج مغزي را از مغز دریافت می کند. الکترودها به هیچ وجه فعالیت مغز را تغییر نمی دهند بلکه صرفا گیرنده و ثبت کننده امواج هستند.

حدود 20الي 30 دقيقه ثبت امواج مغزي انجام ميشود.سپس توسط متخصص ميزان و نحوه عملکرد امواج مغزي تحليل و تفسير مي شود. نقشه رنگي مغز به سادگی مناطقی را نشان می دهند که فعالیت امواج مغزی سالم ، کم کار یا بیش فعال است. بنابراین نقشه رنگی مغز هیچ عارضه ای تدارد.

 

انواع الگوی امواج مغزی در نقشه رنگی مغز

مغز شما قوی ترین موتور الکترومغناطیسی جهان است. مغزشما  از الکتریسیته و انتقال دهنده های عصبی برای کمک به شما در تفکر ، احساس و عمل استفاده میکند. سلول هاي عصبي يا نورون ها از طریق ايجاد سیگنالهای الکتریکی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و هنگامی که میلیونها نورون با يکديگر ارتباط داشته باشند ، الگوهايي از امواج مغزی ایجاد می کند.

به طور کلی 5 نوع الگوی کلاسیک امواج مغزی وجود دارد:

امواج مغزی دلتا (1 تا 4 چرخه در ثانیه): امواج مغزی بسیار کند ، بیشتر در هنگام خواب رخ می دهد

امواج مغزی تتا (5 تا 7 چرخه در ثانیه): امواج آهسته مغزی ، در طول رویاپردازی و آرامش رخ می دهد

امواج مغزی آلفا (8 تا 12 چرخه در ثانیه): امواج مغزی در حالتهای آرام فرد رخ می دهد.

امواج مغز بتا (13 تا 24 چرخه در ثانیه): امواج سریع مغزی در حین تمرکز یا حالات درگیر ذهنی رخ می دهد

از این الگو ها و موارد پیچیده دیگری برای تنظیم پروتکل(برنامه درماني) بهبود و اصلاح امواج مغزی با نوروفیدبک استفاده می شود . شایان ذکر است که نقشه رنگی مغزی قبل از انجام نوروفیدبک امروزه استانداردی علمی وگریز ناپذیر است اما متاسفانه همچنان کلینیک های زیادی از جمله در اصفهان نقشه رنگی مغز نداشته و درمان با نوروفیدبک را بدون ارزیابی اولیه نقشه رنگی مغز با پروتکل(برنامه درماني) های روتینی انجام میدهند که روش علمی و استاندارد و بهینه ای نیست وموجب اتلاف وقت و هزینه مراجعین می شود.

فرآیند تهیه نقشه رنگي مغز (QEEG)  در سلامتکده مغز و شناخت آسا – اصفهان:

ما از پیشرفته ترین حاس ترین و دقیق ترین و به روز ترين  دستگاه نقشه رنگي مغز (QEEG) دنيا (آمریکاییBRAIN MASTER) استفاده می کنیم که در شهر اصفهان کم نظیر است.

همچنین درکنار نقشه رنگی مغز از ساير تجهيزات تشخيصي مکمل عصب روانشناختي براي بررسي دقیق و چند جانبه عملکرد مغزي استفاده شده تا  با هزینه کمی به شکل جامعی روان و رفتار مورد آنالیز کامل قرار گیرد . بدین ترتیب زير نظر متخصصين مجرب در اصفهان بهترين و به روز ترین زمينه را با هزینه مناسب براي ارزيابي استاندارد مغز فراهم آورده ايم. این ارزیابی جامع مغز و روان و اخذ  نقشه رنگی مغز در همه مقاطع سني براي روشن شدن مسير درماني فرد قابل انجام است .

 

انجام نقشه رنگي مغز یک فرآیند ساده و بدون درد است که در مجموع حدود 30 دقیقه به طول می انجامد. در اتاقی در سلامتکده ، شما آرام می نشینید در حالی که یک کلاه به آرامی روی سر شما گذاشته شده است. این کلاه دارای الکترودهایی براي بررسي فعالیت الکتریکی مغز مي باشد. الکترودهای روی پوست سر شما به دستگاهی متصل هستند که سیگنال های مغز را ضبط می کند.

سپس این دستگاه به رایانه ای متصل می شود که سیگنال هایی را که الکترودها از مغز دریافت می کنند ، می خواند و ثبت می کند و با یک فرایند دو بخشی الکترودها فعالیت مغز شما را ثبت می کنند به این صورت که در بخش اول در حالی که شما 5 دقیقه آرام و با چشمان باز می نشینید و سپس در حالی که چشمان شما بسته است ، الکترودها فعالیت مغز شما را برای 5 دقیقه دیگر ثبت می کند. با استفاده از این اطلاعات ، ما می توانیم الگوي امواج مغزی شما را ارزیابی، تحليل و تفسير کرده و هرگونه عدم تعادلی را که ممکن است در علائم مغز و اعصاب و روان شما نقش داشته باشد ، تشخیص دهیم.

این امر می تواند به ما درطراحي یک پروتکل(برنامه درماني) اختصاصي ( از جمله با نوروفیدبک یا تحریک مغزی ) برای کمک به تعادل مغز و به حداقل رساندن علائم مغز و اعصاب و روان شما و بهبودی پایدار آن کمک کند.

توجه: در سلامتکده مغز وشناخت آسا – اصفهان ، بدون هيچگونه نگراني از نقشه رنگي مغز برای بیمارانی که باردار هستند یا به هر دلیلی نگران قرار گرفتن در معرض اشعه هستند ، استفاده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *